Javno opazovanje kometa Lovejoy

Astronomsko društvo Orion in Oddelek za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Mariboru v primeru jasnega vremena vabita na javni astronomski opazovanji, ki se bosta odvijali v soboto 14. in nedeljo 15. decembra 2013 na travnatem Sidroplatoju pred stavbo Filozofske fakultete, Koroška cesta 160 v Mariboru. V obeh dnevih bo začetek javnega opazovanja ob 3. uri zjutraj.

 

Skozi teleskope si bo mogoče ogledati komet C/2013 R1 Lovejoy, Luno, planete Mars, Jupiter in Saturn in še kaj. Lastnikom Canonovih in Nikonovih DLSLR fotoaparatov bo omogočeno tudi fotografiranje omenjenih nebesnih objektov skozi teleskope. Uvod v obe javni opazovanji bo predavanje dr. Igorja Žiberne z naslovom Kometi. Predavanje bo v petek, 13. decembra 2013 ob 18. uri v učilnici 1D6 v novem traktu II. gimnazije Maribor (Trg Miloša Zidanška 1, vstop skozi novi prizidek šole z Žitne ulice, nato desno po stopnicah v 1. nadstropje). V predavanju bomo spoznali nastanek, zgradbo in življenje kometov. Seznanili se bomo z značilnostmi orbit kometov, posebno pozornost pa bomo namenili letošnjim svetlim kometom, predvsem kometoma  C/2012 S1 ISON in C/2013 R1 Lovejoy. Slednjega bomo lahko v primeru jasnega vremena tudi opazovali in fotografirali na obeh javnih opazovanjih.

Vse prireditve so seveda brezplačne in primerne za najširši krog zainteresiranih.

Prijazno vabljeni

Igor Žiberna

Ta vnos je bil objavljen v Javna opazovanja. Zaznamek za trajno povezavo.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja