Komet C/2014E2 Jacques

Najsvetlejši komet letošnjega poletja je C/2014E2 Jacques. Že v binokularju je vidna enakomerno svetla kometova koma, za dolg in šibek rep pa potrebujemo velik amaterski teleskop ali fotografijo, posneto z dalšim časom osvetlitve.

e2jacques-wb2

Ob koncu meseca avgusta se bo komet nahajal v ozvezdju Kefeja, nato pa bo nadaljeval svojo pot po Rimski cesti. 5. septembra bo od svetle zvezde Deneb oddaljen 2,5°, 20. in 21. septembra pa bom od znane in svetle razsute meglice Obešalnik (Cr399) oddaljen manj kot kotno stopinjo.

Komet Jacques v septembru 2014

Iz krivulje sija je razvidno, da je kometov sij v avgustu gibal okrog sedme magnitude, v septembru pa naglo padel na okrog enajsto magnitudo, kar pomeni, da bo viden v srednje velikih teleskopih.

lightcurve 20140830-174833

Kasiopeja s kometom E2 Jacques