Nova društvena mailing lista

Se želite udeležiti društvenega opazovanja in bi radi prejemali novice društva? Včlanite se na mailing listo AD Orion!

Obiščite nas tudi na Facebooku!

Nebo nad Mariborom

current night sky over Maribor

Sonce

Sončne pege
Slika se osvežuje enkrat dnevno.

Sonce v H-alfa

Sone v H alfa

Slika je posneta na observatoriju Kanzelhöhe v Avstriji in se osvežuje nekajkrat dnevno. Klikni na sliko za večjo sliko.

Več o Soncu v H alfa

Več živih slik

Še več živih slik

FaceBook

Nočni svetleči oblaki (noctilucenti)

V prvih dneh julija so številni astronomi iz Slovenije in Evrope poročali o visoki pogostosti in intenziteti nočnih svetlečih oblakov  (ang.: noctilucent cloud, NLC ). Ti oblaki so redko vidni, saj se nahajajo na višini okrog 80 km in jih vidimo, ker se od njih odbija svetloba Sonca, ki je pod obzorjem. Zaradi tega jih lahko vidimo v večernem  ali jutranjem mraku.

 

Nočno svetleče oblake je 3. 7. 2014 opazoval tudi naš član, Danilo Žmegač. Okrog 22.00 je nizko nad severnim obzorjem opazil te znamenite oblake, ki jih je opisal kot ''tanka oblačna koprena, ki je delovala nenavadno svetlo, saj so bili nižji oblaki že precej temni in se je videlo že precej zvezd''. Danilo je oblake opazoval iz okolice Poljčan na 320 m. n. v.

Več o nočno svetlečih oblakih: klik.