Svetla supernova v M82!

V svetli galaksiji M82 v ozvezdju Velikega medveda je zasvetila supernova SN2014J, ki je ena najbližjih in najsvetlejših po letu 1987.

Supernova v M82

Animacija pred in med izbruhom supernove SN2014J. Vir: Observatorij Remanzacco.

Sij supernove tenutno znaša 10,0 magnitude (vir: http://www.rochesterastronomy.org/supernova.html#2014J), kar pomeni, da je na meji vidnosti v daljnogledu 10x50. Galaksije M82 s supernovo ni težko najti, saj se nahaja v neposredni bližini svetlejše galaksije M81 v Velikem medvedu, ki je dobro vidna tudi z binokularjem. Karto za pomoč pri iskanju najdete na tem linku.